venue burgee

Dinghy

Fisherrow Yacht Club

event burgee

2020 Autumn Series

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Aut 1.1 Aut 1.2 Aut 1.3 Aut 2.1 Total Nett
1st Longhorn Shark Attark! Solo 4745 Mark McClelland   1142 1.0 1.0 1.0   17.0 3.0
2nd Longhorn B-Witched RS200 782 Colin Robertson Stephanie Robertson 1046 3.0 2.0 2.0   21.0 7.0
3rd Silverhorn   various   Max Blinkhorn   1100 (6.0) 5.0 3.0 2.0 16.0 10.0
4th Silverhorn   Laser   Claire Duncan   1100 2.0 4.0 (8.0 DNF) 4.0 18.0 10.0
5th Silverhorn   Solo 3650 Alison Holstead   1142 5.0 3.0   4.0 RO 26.0 12.0
6th Silverhorn Light Byte CII Byte 1432 Sue Light   1135 4.0 6.0 4.0   28.0 14.0
7th Silverhorn   Pico   Simon Talbot   1330 9.0 10.0   1.0 34.0 20.0
8th Longhorn   Sprint 15   Ben Saunders   926 7.0 7.0 6.0   34.0 20.0
9th Greenhorn   Laser Radial   Walter McDonald   1147 8.0 8.0 5.0   35.0 21.0
10th Greenhorn   Pico   Chris Askham   1330 11.0 DNF 9.0   7.0 DNF 41.0 27.0
11th Silverhorn   2000   Alan Thompson Linda Sheridan 1114 11.0 RO 11.0 RO 8.0 RO   44.0 30.0
12th Greenhorn   Pico   Stuart Rae   1330       3.0 45.0 31.0
13th     Laser Radial   Karen May   1147       5.0 47.0 33.0

Aut 1.1 - 30/8/20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Longhorn Shark Attark! Solo 4745 Mark McClelland   1142 0.35.17 2 0.30.54 0.00.00 1142 1.0
2 Silverhorn   Laser   Claire Duncan   1100 0.39.16 2 0.35.42 0.05.17 1270.927 2.0
3 Longhorn B-Witched RS200 782 Colin Robertson Stephanie Robertson 1046 0.38.28 2 0.36.47 0.06.09 1245.034 3.0
4 Silverhorn Light Byte CII Byte 1432 Sue Light   1135 0.43.54 2 0.38.41 0.08.50 1420.892 4.0
5 Silverhorn   Solo 3650 Alison Holstead   1142 0.45.44 2 0.40.03 0.10.27 1480.231 5.0
6 Silverhorn   various   Max Blinkhorn   1100 0.44.24 2 0.40.22 0.10.25 1437.075 6.0
7 Longhorn   Sprint 15   Ben Saunders   926 0.37.39 2 0.40.40 0.09.02 1218.601 7.0
8 Greenhorn   Laser Radial   Walter McDonald   1147 0.33.43 1 0.58.47 0.16.00 2182.585 8.0
9 Silverhorn   Pico   Simon Talbot   1330 0.43.04 1 1.04.46 0.22.31 2787.839 9.0
10 Greenhorn   Pico   Chris Askham   1330 DNF         11.0
10 Silverhorn   2000   Alan Thompson Linda Sheridan 1114 RO         11.0

Aut 1.2 - 30/8/20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Longhorn Shark Attark! Solo 4745 Mark McClelland   1142 0.24.35 3 0.21.32 0.00.00 1142 1.0
2 Longhorn B-Witched RS200 782 Colin Robertson Stephanie Robertson 1046 0.26.00 3 0.24.51 0.03.29 1207.81 2.0
3 Silverhorn   Solo 3650 Alison Holstead   1142 0.28.41 3 0.25.07 0.04.06 1332.462 3.0
4 Silverhorn   Laser   Claire Duncan   1100 0.29.25 3 0.26.45 0.05.44 1366.529 4.0
5 Silverhorn   various   Max Blinkhorn   1100 0.29.29 3 0.26.48 0.05.48 1369.626 5.0
6 Silverhorn Light Byte CII Byte 1432 Sue Light   1135 0.31.25 3 0.27.41 0.06.59 1459.437 6.0
7 Longhorn   Sprint 15   Ben Saunders   926 0.27.07 3 0.29.17 0.07.11 1259.684 7.0
8 Greenhorn   Laser Radial   Walter McDonald   1147 0.28.38 2 0.37.27 0.12.10 1995.209 8.0
9 Greenhorn   Pico   Chris Askham   1330 0.33.35 2 0.37.53 0.14.30 2340.132 9.0
10 Silverhorn   Pico   Simon Talbot   1330 0.36.33 2 0.41.13 0.17.28 2546.854 10.0
11 Silverhorn   2000   Alan Thompson Linda Sheridan 1114 RO         11.0

Aut 1.3 - 30/8/20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Longhorn Shark Attark! Solo 4745 Mark McClelland   1142 0.16.40 1 0.14.36 0.00.00 1142 1.0
2 Longhorn B-Witched RS200 782 Colin Robertson Stephanie Robertson 1046 0.18.48 1 0.17.58 0.03.32 1288.176 2.0
3 Silverhorn   various   Max Blinkhorn   1100 0.20.40 1 0.18.47 0.04.37 1416.08 3.0
4 Silverhorn Light Byte CII Byte 1432 Sue Light   1135 0.22.13 1 0.19.34 0.05.39 1522.286 4.0
5 Greenhorn   Laser Radial   Walter McDonald   1147 0.26.48 1 0.23.22 0.10.04 1836.336 5.0
6 Longhorn   Sprint 15   Ben Saunders   926 0.22.23 1 0.24.10 0.08.52 1533.706 6.0
7 Silverhorn   Laser   Claire Duncan   1100 DNF         8.0
7 Silverhorn   2000   Alan Thompson Linda Sheridan 1114 RO         8.0

Aut 2.1 - 5/9/20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silverhorn   Pico   Simon Talbot   1330 14.05 1 0.21.11 0.00.00 1330 1.0
2 Silverhorn   various   Max Blinkhorn   1114 25.01 2 0.22.27 0.01.25 1181.26 2.0
3 Greenhorn   Pico   Stuart Rae   1330 21.56 1 0.32.59 0.07.51 2071.337 3.0
4 Silverhorn   Laser   Claire Duncan   1147 37.55 2 0.33.03 0.13.38 1790.385 4.0
4 Silverhorn   Solo 3650 Alison Holstead   1142 RO         4.0
6     Laser Radial   Karen May   1147 19.42 1 0.34.21 0.07.33 1860.426 5.0
7 Greenhorn   Pico   Chris Askham   1330 DNF 2       7.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com